SZKOŁA TAŃCA
POZNAŃ
dawid belach instruktor tańca poznań

Poznańska Akademia Tańca
Pomożemy Ci odkryć nieznane :-)

zapisy do szkoły tańca w poznaniu

O znaczeniu pierwszego tańca podczas zabawy weselnej i konieczności przygotowania się do tego momentu, dziś już nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego przejdźmy od razu do rzeczy. O czym należy pamiętać przygotowując swój pierwszy taniec w tym ważnym dniu?

Muzyka do tańca weselnego

Przygotowanie muzyki to podstawowy aspekt naszego tańca.
Pierwsza kwestia to opowiedź na pytanie; czy chcemy, aby nasza weselna orkiestra zagrała pierwszy taniec, czy też wolimy coś bardziej oryginalnego.

Oczywiście bywają pary, które nie mają sprecyzowanej muzyki, chcą zatańczyć poprawnie niezależnie od utworu, jaki będzie zagrany w tym wypadku przez orkiestrę bądź kapelę.
Coraz więcej par pragnie jednak zatańczyć do swojego ulubionego, wymarzonego utworu.

Pierwszy taniec jest na tyle ważnym wydarzeniem (z pewnością będzie ono wspominane przez wszystkie następne lata co najmniej przy spotkaniach rodzinnych), iż lepiej skorzystać z możliwości zadecydowania o utworze.

Weselne kapele czy orkiestry być może grają dobrze, ale pierwszy taniec, to zaraz po głównej ceremonii najważniejszy moment. Muzyka ulubiona, sprawdzona, skonsultowana z instruktorem i przygotowaną do niej choreografią wydaje się nieodzowna. Zdarza się, że pary pozwalają, aby pierwszy taniec został zagrany przez weselną kapelę. Później w praktyce okazuje się, że zabrakło czasu na dokładne skonsultowanie z orkiestrą o jaki taniec chodzi i w jakim tempie. Cóż zrobić, gdy orkiestra pomyli walca angielskiego z walcem wiedeńskim, a nasz przygotowany układ do walca angielskiego będzie musiał być zatańczony w tempie niebotycznie szybszym ? Zaskoczenie i wynikający z niego stres, oraz ryzyko pomyłki rosną z każdą sekundą.

A więc, jaki utwór wybrać?

Pary często wybierają utwory, które niestety nie mają "beat'a", czyli dobrego, słyszalnego rytmu. Takie utwory powinniśmy odłożyć na domową półkę. Nie polecam również utworów skrajnie wolnych bądź szybkich. Idealny będzie utwór z tempem średnim, dlatego też idealny na nasz pierwszy taniec jest zawsze walc angielski - elegancki, dostojny taniec, doskonale pasuje do tego wydarzenia.
Oczywiście spośród tańców towarzyskich można wybrać również inne, np. tango, foxtrota bądź bluesa czy walca wiedeńskiego.

Najbardziej jednak uniwersalny i polecamy zwłaszcza parom nie mającym wcześniej doświadczenia w tańcu jest właśnie wolny walc angielski. Wyszukując w naszej domowej płytotece utworu w rytmie walca, musimy wiedzieć, że walc ma tzw. metrum 3/4, czyli w każdym takcie występują 3 równe uderzenia.
Tam gdzie mamy 4 uderzenia, możemy zatańczyć m.in. bluesa, foxtrota (na ślubie w tzw. formie użytkowej), tango.

O pozostałych tańcach takich jak samba, cha-cha, rumba, jive, quickstep nie wspominam z tego względu, iż chcę skoncentrować się głównie na parach, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Powyższe tańce i ich technika są na tyle specyficzne, iż nie są polecane osobom początkującym, chcącym naturalnie zabłysnąć w dniu swojego ślubu.

Przykładowe utwory do pierwszego tańca:

Oczarowanie - Z. Wodecki (Walc Angielski) - w oryginale "Fascination" Nat King Cole
Zawsze tam gdzie ty - Lady Pank (Blues, Rumba)
Przetańczyć z tobą chcę całą noc - Anna Jantar (Blues)
Wielka miłość - S. Krajewski (Blues, Samba)
Zakochani - Natalia Kukulska (Walc)

Dla par, które ukończyły kurs podstawowy polecam tango do utworu, który moim zdaniem, jest absolutnym królem, a mianowicie "Por Una Cabeza" w wykonaniu chociażby The Tango Project.

Przy wyborze utworu pamietajmy również o gościach; dopasowanie muzyki do ich wieku może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Lekcje i nauka pierwszego tańca

Rezerwację lekcji powinniśmy dokonać z wyprzedzeniem, aby nie okazało się, że terminy są już zajęte. Pamiętajmy, że im bliżej ślubu, tym więcej obowiązków i "ślubnego" chaosu. Dlatego powinniśmy o tym pomyśleć najpóźniej miesiąc przed ślubem, pamiętając o tym, że w okresie czerwiec-sierpień elastyczność dostępnych terminów będzie mniejsza, niż w innych miesiącach. Dla pary, która oczekuje specjalnej choreografii przygotowanej pod konkretny utwór, musimy liczyć nieco więcej lekcji, aczkolwiek jest to uzależnione oczywiście od indywidualnych predyspozycji pary.

Jeżeli wybraliśmy do naszego tańca specjalny utwór, można po zarezerwowaniu lekcji poprosić szkołę o ocenę, czy nadaje się on np. do walca (a propos wspomnianego już wyżej rytmu). Warto jednak pamiętać, że szkoła zajmuje się nauczaniem tańca, a nie przygotowywaniem utworów. Dlatego ewentualne wyszukanie utworu i przybycie z nim na lekcję należy już do obowiązków pary. Ostatecznie w dużych szkołach, jak Poznańska Akademia Tańca, można nabyć płytę z utworami do tańca.

Na lekcję powinniśmy przyjść w stroju co najmniej zbliżonym do tego, który będzie w dniu ślubu. Prawdopodobnie panie nie będą chciały pokazać przyszłemu małżonkowi swojej sukni, nie mniej jednak warto ubrać się "galowo". Ma to ogromne znaczenie, gdyż poruszanie się do muzyki, czy też tańczenie konkretnej choreografii w stroju codziennym nie ma nic wspólnego z tym, w jaki sposób będziemy odczuwać współpartnera i nasze ciało w stroju galowym (partner: spodnie i buty wizytowe, koszula z długim rękawem, partnerka: spódnica, najlepiej suknia, buty na obcasie.) W przeciwnym razie podczas pierwszego tańca Państwo młodzi mogą doznać niemiłej niespodzianki w postaci ... upadku.

Prosty układ czy rozbudowana choreografia ?

Parom, które nie uczestniczyły w kursie tańca proponuję prosty uniwersalny układ, który można zatańczyć do każdego utworu, oczywiście w ramach rytmu wybranego wcześniej tańca.
Natomiast w przypadku par, które ukończyły już kurs tańca i ich predyspozycje ruchowe są rozwinięte co najmniej na poziomie podstawowym, można pokusić się o specjalną choreografię przygotowaną do wybranego utworu.

Coś więcej, niż taniec ?

Jeżeli mamy naprawdę sporo czasu do ślubu, można pomyśleć o czymś więcej, niż klasyczne wykonanie walca. Bywają pary, które chcą być bardzo oryginalne, próbując zaskoczyć gości w trakcie pokazu również innymi formami tańca. Poniżej 2 przykłady takich oryginalnych pokazów:Warto jednak pamiętać, że do tego typu pokazu potrzebujemy nie tylko dużej ilości czasu, ale również podstawowych umiejętności. Dlatego też jeśli przyjąć, że oczekujemy naprawdę ciekawego i udanego pokazu, tego typu "mix" wersję można polecić jedynie parom, które już umieją tańczyć. Ponadto konstrukcja takiego pokazu wymaga specjalnego zmiksowania utworu, dlatego musimy znać osobę, która będzie mogła nam odpowiednio przygotować połączenie kilku utworów w całość.

Praktyczne uwagi

Zdarzyła się w mojej pracy para, która bardzo wstydziła się tańczyć, gdy ktokolwiek przebywał na sali. Tego typu psychiczna blokada jest wyraźnym sygnałem, że zatańczenie przed szerokim gremium naszych weselnych gości, a zwłaszcza rodziny i najbliższych przyjaciół okaże się niemożliwa. Czynnik stresu, jaki dochodzi podczas publicznego występu, zwłaszcza dla osób które nigdy wcześniej nie miały okazji publicznie występować, może okazać się paraliżujący. Dlatego ważne jest, aby nie uciekać od potencjalnych obserwatorów. Należy oswoić się z myślą, że ktoś nas ogląda. Przecież po to właśnie para uczy się tańczyć, aby później była oglądana i podziwiana. Proponuję co najmniej kilka dni przed ślubem zrobić próbę generalną; zapraszamy nieco dalszych znajomych, którzy nie będą na naszym weselu i ... występujemy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze można poprosić szkołę o możliwość zatańczenia tańca przed większą grupą. Po takiej próbie będziemy wiedzieli, w jaki sposób reagujemy na większą publikę, czy nas to nie paraliżuje i jaki ma ewentualnie wpływ na nasz taniec. Gwarantuję, że po takim doświadczeniu pokaz w dniu ślubu będzie nie tyle łatwy, co znacznie łatwiejszy!
Nie zapomnijmy również o sprawdzeniu parkietu czy też podłoża, na którym będziemy tańczyć w dniu ślubu. Warto zabrać jednego dnia nasze "ślubne" buty i przetańczyć układ. Dzięki temu będziemy mieć pewność, czy podłoże nie jest zbyt śliskie.

Czy można zapomnieć o sprzęcie odtwarzającym muzykę do naszego tańca ?
Niestety tak. Osobiście znam parę, która miała przygotowaną choreografię, mozolnie ćwiczyła kilka miesięcy i ze zgrozą na materiale video zobaczyłem, jak para tańczy walca do orkiestry (a raczej weselnej kapeli) grającej utwór z metrum 4/4 (walc angielski to 3/4).

Próba odtańczenia walca w tych warunkach była nie lada wyzwaniem, być może goście niewiele zauważyli, aczkolwiek warto nie pominąć tej drobnej kwestii jaką jest DJ i sprzęt (i oczywiście płyta z naszą muzyką).
W wirze przedweselnych przygotowań można o tym zapomnieć...

Nasz pierwszy taniec musi być zapowiedziany, a goście weselni powinni zgromadzić się wokół parkietu, zachowując oczywiście odpowiednią przestrzeń do tańca dla młodej pary. Sytuacja, w której para tańczy na oczach siedzących i rozmawiających (a co gorsza... jedzących!) przy stole gości nie jest dla pary zbyt miła. Natomiast zgromadzenie gości wokół miejsca do tańczenia pozwala uczynić pokaz bardziej emocjonującym i godnym tego najważniejszego dnia.

A więc, powodzenia!

POZNAŃSKA AKADEMIA TAŃCA

TYSIĄCE

KURSANTÓW

SETKI

PAR WESELNYCH

OD TEGO ROKU UCZYMY

Aktualności
Najnowsze informacje

Szkoła tanga

Wyświetleń:12

Lekcje tanga w Poznańskiej Akademii Tańca prowadzimy w nowatorski sposób,. Jednym z nich jest poznawanie drugiej roli w parze.

Czytaj więcej

Szkoła tanga Poznań

Wyświetleń:669

Być może znacie Poznań i słynący z letnich milong Plac Wolności? Zachęcamy Was do nauki tanga.Szkoła tanga daje Wam taką możliwość! Powiedzieć "tańczę tango" to naprawdę coś!  Zobaczcie, jak tańczy Magda...

Czytaj więcej

Taniec w okresie kwarantanny

Wyświetleń:718

Obecny czas izolacji i braku możliwości tańczenia poza domem to czas, który może nas bardziej rozwinąć.I nie mam tu na myśli wszechobecnych teraz lekcji tańca online, czyli gigantycznych możliwości rozwoju na...

Czytaj więcej

Tango jako pierwszy taniec weselny

Wyświetleń:691

Pierwszy taniec na weselu zatańczony w rytmie tanga? Oczywiście, że tak. Bądźcie oryginalni!O tym na blogu https://dawidbelach.akademia-tanca.pl/tango-jako-pierwszy-taniec-weselny-to-jest-mysl/

Czytaj więcej

nauka tańca online

Wyświetleń:879

Dla tych, którzy chorują, bądź wolą zostać w domu proponujemy lekcje tańca online.A wszystkich, którzy są zdrowi zapraszamy do zapisów na tradycyjne zajęcia na sali :-)

Czytaj więcej

Nauka tańca dla mężczyzn

Wyświetleń:875

  Mężczyzna chce imponować. Często panowie pytali nas o możliwość lekcji indywidualnych bez partnerki, aby w pierwszej kolejności nauczyć się podstaw i poczuć komfortowo. Wychodzimy naprzeciw Waszym oczekiwaniom, możecie już teraz rezerwować...

Czytaj więcej

lekcje tańca online

Wyświetleń:884

Czy jest możliwość nauczyć się tańczyć online? Zawsze twierdzimy, że lekcje tańca wymagają obecności na sali.Jednocześnie mamy świadomość, że wiele osób z różnych powodów nie może podjąć decyzji o zapisie...

Czytaj więcej

Najbliższy kurs tańca użytkowego

Wyświetleń:974

O tańcu użytkowym - co to w ogóle jest? - poczytacie na blogu:https://dawidbelach.akademia-tanca.pl/kurs-tanca-uzytkowego/16 stycznia startujemy z nową edycją :-)Zapraszamy do zapisów. Zajęcia na Wildzie w czwartki o godz. 18:00-19:15

Czytaj więcej

szkoła tańca Wilda czyli nasza nowa lokalizacja

Wyświetleń:1146

Od stycznia będziemy bliżej Was, łatwiejszy dojazd dla poruszących się komunikacją miejską to jeden z atutów nowej lokalizacji.Przenosimy się na wildę, zajęcia będą odbywać się w siedzibie La Pasión -...

Czytaj więcej

Prezent na Święta 2019!

Wyświetleń:1175

Mamy pomysł na Wasz oryginalny prezent świąteczny i komfort, że już go macie. Zakupicie u nas voucher na pakiet 10 indywidualnych lekcji tańca z instruktorem. Dostępne są również vouchery na kursy...

Czytaj więcej

Bachata w parach dla początkujących

Wyświetleń:1133

Bachata to absolutny "must have" dla tańczących :-) 27 listopada startujemy z kursem dla początkujących, zajęcia w środy o godz. 20:30.Zabierz partnera, partnerkę pod pachę ;-) Zapisy 501 01 18 18, biuro@akademia-tanca.pl

Czytaj więcej

Mambo dla pań, czyli Salsa New York od listopada

Wyświetleń:1077

W listopadzie startujemy z nowymi zajęciami:oraz Salsa New York on 2 (Mambo) - ladies styling dla pań w środy o godz. 19:00 od 27 listopada.Zajęcia prowadzi Olga Gulcz. Pasjonatka wszelakich odmian...

Czytaj więcej

Taniec współczesny

Wyświetleń:1169

Planujemy wkrótce utworzenie zajęć z tańca współczesnego. Zainteresowanych prosimy o kontakt :-)tel. 501 01 18 18, biuro@akademia-tanca.pl

Czytaj więcej

nowe zajęcia od września

Wyświetleń:1421

Przygotowujemy ofertę zajęć od września i mamy dla Was mnóstwo nowości :-)  Kurs Cubaton z Abadem Bolanosem, gdzie nauczycie się salsy i reggeatonu, zajęcia zumby z Agatą Mosińską, taniec brzucha, zouk...

Czytaj więcej

Queer Tango w Poznaniu

Wyświetleń:2116

W tym roku uruchamiamy możliwość tańczenia jednego z najbardziej zmysłowych tańców, jakim jest tango argentyńskie.Będzie to wersja queer tango, czyli propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby tańczyć w parze jednopłciowej.Więcej...

Czytaj więcej

Nowe edycje kursów we wrześniu i październiku !

Wyświetleń:1761

Zapraszamy Was na nowe edycje kursów grupowych.Wkrótce startuje kurs tańca towarzyskiego oraz kurs disco - taniec użytkowy.Polecamy również stałe zajęcia dla miłośników tańca.Dla osób solo polecamy kurs latino, który rozpocznie...

Czytaj więcej

Rezerwacje lekcji - teraz prostsze i szybsze !

Wyświetleń:1776

Cieszymy się, że jesteśmy szkołą, w której chcecie przygotowywać swój pierwszy taniec. Ilość lekcji tańca w tym roku pobiła wszelkie rekordy.Dla usprawnienia procesu rezerwacji wdrożyliśmy możliwość rezerwacji online. W kalendarzu wybieracie...

Czytaj więcej

Weselnie na całego !

Wyświetleń:1769

Sezon weselny rozgrzewa nas do czerwoności :-) Nasze grafiki pełne, pieczołowicie przygotowujemy choreografie młodych par do ich pierwszego oficjalnego tańca.Pamiętajcie, że na bardzo dobre przygotowanie tańca, to znaczy opracowanie choreografii oraz...

Czytaj więcej

Ciekawe propozycje muzyczne na Wasz pierwszy taniec

Wyświetleń:1897

W tym roku parom przed ślubem biorącym lekcje tańca weselnego proponujemy dwa utwory na pierwszy taniec, wobec których goście nie mogą być obojętni. Poruszający przepiękny walc wiedeński Eugen Doga - Gramofon...

Czytaj więcej

Kursy tańca towarzyskiego solo

Wyświetleń:2062

W oczekiwaniu na zapytania osób bez partnera/partnerki otwieramy nowe kursy tańca towarzyskiego, na które można zapisać się samemu.Podczas kursu stosować będziemy regularną zamianę partnera i partnerki, aby każdy miał możliwość...

Czytaj więcej

Aktualne zapisy na kursy tańca w mieście Poznań, ul. Sikorsk…

Wyświetleń:16340

Szkoła przyjmuje zapisy na kursy tańca:   nowość!Musisz zostać w domu? Nie trać czasu! lekcje tańca ONLINE   Indywidualnie:Lekcje i nauka pierwszego tańca weselnego dla par przed ślubem - terminyNauka tańca dla mężczyzn - zarezerwuj...

Czytaj więcej

nauka salsy dla pracowników firm

Wyświetleń:2334

Letni czas to okres firmowych spotkań integracyjnych, na zdjęciu nauka salsy dla pracowników jednej z firm.Czy znacie takie tańce, jak kazaczok, belgijka, zorba ? W programie spotkania jest wiele propozycji...

Czytaj więcej

Salsa solo

Wyświetleń:3046

Salsa to taniec, który stał się absolutnym hitem latynoskich parkietów XXI wieku, choć jej początki to pierwsza połowa ubiegłego wieku.Narodziła się na Kubie i rozlewała poprzez pozostałe kraje karaibskie, tak...

Czytaj więcej

Cha Cha Cha - kubański taniec

Wyświetleń:4159

Z pewnością z trudem można znaleźć osoby, którym nazwa tego tańca jest obca. Jest to taniec dość nowy, powstał w latach 50-tych, a jego źródło to kubańskie 'danzon'.Pierwszy utwór w tym...

Czytaj więcej

Lekcje pierwszego tańca

Wyświetleń:2428

Taniec weselny czas zacząć. Powoli pary przygotowujące swój pierwszy taniec rozpoczynają naukę.Przypominamy, że dobre przygotowanie to lekcje tańca odpowiednio wcześniej, czyli parę miesięcy przed ślubem. Zachęcamy do zapoznania się z popularną...

Czytaj więcej
aktualnosci ze szkoły tańca