Jakie jest Tango?
Tango to zmysłowość, intymność, bliskość.
Jeśli poznasz takie tango, prawdopodobieństwo uzależnienia od niego wynosi 99,9%.
Taniec, o którym nie można mówić.
Tango to jak tajemnica, którą możesz jedynie dotknąć własnymi rękami, własnym ciałem, własnymi zmysłami.
To również taniec, w którym nie tylko mężczyzna, ale kobieta może prowadzić i decydować o tym, co zatańczy.
Pokaz tanga
Prowadzić i być prowadzonym, wziąć na siebie odpowiedzialność za drugą osobę, na tym polega czułość.
Tango jest nostalgiczne, ale i pełne nadziei.
Cudowna muzyka, zachwycające wzajemne poruszanie się i przenikanie w parze.
Historia tanga
Narodziny tanga mają miejsce w ubogich dzielnicach Buenos Aires, gdzie ludność żyła w bezpośrednim kontakcie z potomkami afrykańskich niewolników. Oczywiście początkowo tango zostało społecznie odrzucone i potępione za swoje niskie pochodzenie i lubieżny charakter (o tym świadczą zupełnie niedwuznaczne, po prostu obsceniczne tytuły pierwszych utworów). Z czasem z dzielnic biedoty trafiło, co zrozumiałe, do wszelkiego rodzaju publicznych przybytków: rozmaitych „kawiarenek”, „akademii tańca” i domów publicznych, tych kamuflowanych i tych zupełnie luksusowych, odwiedzanych przez bogatych señoritos (pol. paniczyków) ze stołecznej socjety.
Jest to o tyle ważne, że dzięki nim tango pojawi się w wyższych sferach stolicy, wywołując rumieńce na twarzach przyzwoitych dam. Zresztą słowa tanga z 1931 roku: „eras el rey del baile en lo de Laura y la Vasca” (pol. byłeś królem tańca u Laury i Baskijki) wymieniają właśnie nazwy dwóch takich instytucji (a raczej ich właścicielek), powszechnie znanych historykom i uznawanych w swoim czasie za jedne z lepszych w mieście. Nie bez powodu Leopoldo Lugones (1874–1938), argentyński poeta, pisarz, dziennikarz i polityk, pisał z niesmakiem o tangu, nazywając je „burdelowym gadem”.
źródło: “Historia tanga” Ewa Stala
Około 1907 roku tango dotarło do Europy. Okres lat 30-tych i 40-tych uznaje się za Złotą Erą tanga argentyńskiego; orkiestry na potęgę wydawały nowe płyty, a parkiety, radia, restauracje - wszystko brzmiało w rytmie tanga. Jednym z najbardziej znanych tang tamtego czasu to “Por Una Cabeza” zaśpiewana w 1935 roku przez urokliwego Carlosa Gardela w filmie “Tango Bar”.
Nowsza wersja tego utworu pojawiła się w słynnym filmie “Zapach kobiety”, gdzie zatańczył sam Al Pacino.
W latach 50 tych i 60-tych XX wieku tango zostało wyparte przez popularność tańca towarzyskiego, gdzie występujące tam tango w formie turniejowej nie ma zbyt wiele wspólnego z tangiem argentyńskim. Dzięki takim tancerzom jak Juan Carlos Copez w latach 70-tych argentyńskie tango zaczęło wracać powoli do życia. W Polsce moda na tango rozpoczęła się ok. 2000 roku i trwa nieprzerwanie do dziś.
Dlaczego warto tańczyć tango?
Każdego dnia na świecie, w Polsce i w Poznaniu odbywają się milongi, czyli wieczory, podczas których tańczy się tango. Nasza szkoła każdego miesiąca organizuje dwie milongi - Extravagante oraz Muchacha.
Tańcząc tango rozwiniesz jeszcze bardziej swoje umiejętności społeczne, komunikację, umiejętność wyrażania swoich emocji, słyszenia drugiego człowieka. Tango pełni również bardzo istotną rolę terapeutyczną, przez co zyskasz więcej “siebie”.
Muzyka
Posłuchaj sensualnego tanga Astora Piazolli.
Dowiedz się więcej o muzyce tangowej.
Posłuchaj tradycyjnych utworów do tanga.
Idziesz w tango?
Zapraszamy na stałe zajęcia grupowe, lekcje indywidualne i organizowane przez nas wydarzenia.